• Polski
  • English
 • Codzienne Aktywności Montessori, które Możesz Praktykować w Domu

  Wprowadzenie metod Montessori do codziennych aktywności domowych może znacząco wspierać rozwój dziecka, ucząc je samodzielności i odpowiedzialności. Od prostych zadań, jak nakrywanie do stołu, po bardziej złożone, takie jak dbanie o rośliny, te praktyki umożliwiają dziecku eksplorowanie i uczenie się poprzez działanie. Zapraszamy do lektury!

  Filozofia Montessori w codziennym życiu

  W filozofii Montessori dużą wagę przypisuje się zaangażowaniu dzieci w codzienne aktywności, co sprzyja ich niezależności i samodzielności. W praktyce codziennej to oznacza, że dzieci mogą swobodnie bawić się, przekształcać otoczenie i uczestniczyć w domowych obowiązkach, doskonaląc tym samym swoje zdolności oraz umiejętności. Jednym z miejsc, gdzie zasady Montessori są w pełni realizowane, jest przedszkole American Montessori Preschool. Tam, maluchy od najmłodszych lat uczą się porządku, samodzielności oraz troszczą się o swoje otoczenie, co stanowi ważny element wychowania.

  Dzięki zastosowaniu w domu podstawowych zasad Montessori, takich jak minimalizm, porządek i respektowanie granic między dorosłymi a dziećmi, tworzymy warunki sprzyjające rozwoju dziecka. A utrzymanie tych wartości poza murami przedszkola, umożliwia kontynuację nauki i rozwoju w naturalnym, domowym środowisku. Filozofia Montessori w codziennym życiu jest nie tylko możliwa, ale przede wszystkim korzystna dla harmonijnego rozwoju najmłodszych.

  Bezpieczne środowisko według Montessori

  Tworzenie bezpiecznego środowiska jest kluczowym aspektem filozofii Montessori, szczególnie w odniesieniu do dzieci, dlatego jest to naturalnie uwzględniane w praktykach stosowanych w przedszkolu i żłobku American Montessori Preschool. Bezpieczne środowisko, rozumiane jako miejsce, gdzie wszystko jest odpowiednio dopasowane do potrzeb i możliwości dziecka, sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Pozwala to na osiągnięcie kluczowego celu metody Montessori – rozwijania samodzielności i niezależności poprzez codzienne aktywności.

  W placówkach bezpieczne środowisko jest tworzone poprzez ustawienie mebli i przedmiotów na odpowiedniej wysokości, umożliwiając dziecku swobodne poruszanie się, a jednocześnie zapewniając mu maksymalny komfort. Zaangażowanie dziecka w codzienne obowiązki, takie jak nakrywanie do stołu czy sprzątanie po zabawie, jest równie istotne. Dzięki temu maluchy uczą się odpowiedzialności za swoje otoczenie, a także zdobywają umiejętności, które są niezbędne w dorosłym życiu. Zasady te można z powodzeniem stosować we własnym domu, dając dziecku możliwość ciągłego rozwoju i nauki, nawet poza murami placówki edukacyjnej.

  Zabawy Montessori promujące samodzielność

  Wspieranie samodzielności u dzieci jest kluczowym elementem metody Montessori. Jednym z dobrych przykładów, jak tę teorię wdrażać w praktyce, są zabawy promowane przez American Montessori Preschool. Te propozycje można z powodzeniem praktykować we własnym domu, promując rozwój samodzielności dziecka.

  Pierwsza z nich to układanka logiczna, polegająca na sortowaniu kształtów według wzoru. Dziecko ma za zadanie dopasować kształty do odpowiednich miejsc na planszy, co rozwija zdolności manualne, logiczne myślenie i koordynację wzrokowo-ruchową. Kolejną propozycją jest tworzenie domowego ogrodu ziołowego. Dziecko może pomagać w sadzeniu i pielęgnowaniu roślin, ucząc się jednocześnie odpowiedzialności i szacunku do przyrody. Zabawy z chustą animacyjną to kolejny sposób na promowanie samodzielności. Maluch korzystając z chusty, może tworzyć różne kształty, ucząc się tym samym ekspresji i kreatywności. Czerpanie inspiracji z amerykańskich przedszkoli Montessori, pozwoli dzieciom na rozwijanie niezależności, kreatywności i odpowiedzialności za swoje otoczenie.

  Wspieranie rozwoju dziecka w domu

  Inspirację na wspieranie rozwoju dziecka w domu można znaleźć wszędzie. Kluczowe jest skoncentrowanie na tworzeniu środowiska podobnego do tego, które jest promowane przez placówki edukacyjne Montessori. Przestrzeń, w której działa dziecko, powinna być dla niego dostępna – meble i przedmioty muszą być umieszczone na odpowiedniej wysokości. Warto także zapewnić dostęp do naczyń i sprzętów, które dziecko może samodzielnie obsługiwać.

  Promowanie samodzielności jest możliwe także poprzez codzienne czynności, na przykład nakrywanie do stołu czy sadzenie ziół – kluczowe jest tu, by aktywność była dopasowana do wieku dziecka oraz stanowiła dla niego wyzwanie, ale też, żeby było dostosowane do jego możliwości. Angażowanie dzieci w codzienne obowiązki to jeden z filarów filozofii Montessori, który można z powodzeniem wdrożyć w domowym środowisku.

  Kontakt   Bielawa ul. Lipowa 22 A, Konstancin – Jeziorna
   Tel:785 120 000
   kontakt@americanmontessori.pl

   Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.