• Polski
  • English
 • Kilka słów o życiu praktycznym w metodzie Marii Montessori

  Zajęcia z życia praktycznego są podstawą rozwoju autonomii, samokontroli, samodyscypliny i są niezwykle atrakcyjne dla małych rączek. Ten obszar wiedzy obejmuje ćwiczenia takie jak; nalewanie płynów, mycie, szycie, używanie narzędzi, podawanie jedzenia, nakrywanie do stołu, obsługa zamków błyskawicznych, guzików i spinaczy, zamiatanie, mycie okien lub ostrożne przenoszenie i przenoszenie przedmiotów. Działania te powinny się nieustannie zmieniać, co sprawi, że ten obszar będzie dla dzieci niewyczerpanym źródłem ciekawości.
  Korzyści tych aktywności są niemalże niezliczone. Poza bowiem autonomią i ćwiczeniami rączek (przygotowanie do pisania), dzieci ćwiczą koncentrację i uważność.
  Oto kilka przykładowych aktywności z życia codziennego:

  1. Krojenie jabłka
  Pokazywanie dzieciom, jak kroić jabłko i jak potrafią to zrobić same, to jedno z głównych zajęć praktycznego życia. Pierwszym krokiem jest założenie fartucha i przygotowanie owoców na tacy.
  Samo krojenie jabłek odbywa się najczęściej z użyciem specjalnej krajalnicy. Starsze dzieci mogą kroić owoce nożykami.

  2. Nakrywanie do stołu
  Dzięki tej czynności dzieci nauczą się przygotowywać stół do posiłków, ale także będą ćwiczyły uważność i odpowiednie obchodzenie się z naczyniami. Talerze, szklanki, obrus czy serwetki układane są w określonej kolejności i w określonym miejscu. Dla najmłodszych ta aktywność to zarówno nauka, jak i świetna zabawa.

  3. Zamiatanie
  Dzieci bardzo chętnie operują miotłą, szufelką i niezbędnymi przyborami, które są dostosowane do ich rączek. Jest to świetna praktyczna aktywność życiowa. Uczymy dzieci, jak tworzyć stosy i je zbierać.

  4. Nalewanie do kubka lub szklanki
  Pozostawianie dzieciom w zasięgu ręki dzbanka o dostosowanym rozmiarze i szklanki, aby mogły same nauczyć się nalewać wodę, daje im dużą autonomię. Z jednej strony są niezależne, z drugiej znowu ćwiczą uważność.

  To tylko niektóre z elementów życia codziennego. Każdy z nich jest tak samo ważny i zwłaszcza w obecnych czasach digitalizacji i nierzadkich problemów z koncentracją uwagi u najmłodszych ma nieocenioną wartość.

  Kontakt



   Bielawa ul. Lipowa 22 A, Konstancin – Jeziorna
   Tel:785 120 000
   kontakt@americanmontessori.pl

   Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.