Zajęcia z życia praktycznego są podstawą rozwoju autonomii, samokontroli, samodyscypliny i są niezwykle atrakcyjne dla małych rączek. Ten obszar wiedzy obejmuje ćwiczenia takie jak; nalewanie płynów, mycie, szycie, używanie narzędzi, podawanie jedzenia, nakrywanie do stołu, obsługa zamków błyskawicznych, guzików i spinaczy, zamiatanie, mycie okien lub ostrożne przenoszenie i przenoszenie przedmiotów. Działania te powinny się nieustannie zmieniać, co sprawi, że ten obszar będzie dla dzieci niewyczerpanym źródłem ciekawości.
Korzyści tych aktywności są niemalże niezliczone. Poza bowiem autonomią i ćwiczeniami rączek (przygotowanie do pisania), dzieci ćwiczą koncentrację i uważność.
Oto kilka przykładowych aktywności z życia codziennego:
1. Krojenie jabłka
Pokazywanie dzieciom, jak kroić jabłko i jak potrafią to zrobić same, to jedno z głównych zajęć praktycznego życia. Pierwszym krokiem jest założenie fartucha i przygotowanie owoców na tacy.
Samo krojenie jabłek odbywa się najczęściej z użyciem specjalnej krajalnicy. Starsze dzieci mogą kroić owoce nożykami.
2. Nakrywanie do stołu
Dzięki tej czynności dzieci nauczą się przygotowywać stół do posiłków, ale także będą ćwiczyły uważność i odpowiednie obchodzenie się z naczyniami. Talerze, szklanki, obrus czy serwetki układane są w określonej kolejności i w określonym miejscu. Dla najmłodszych ta aktywność to zarówno nauka, jak i świetna zabawa.
3. Zamiatanie
Dzieci bardzo chętnie operują miotłą, szufelką i niezbędnymi przyborami, które są dostosowane do ich rączek. Jest to świetna praktyczna aktywność życiowa. Uczymy dzieci, jak tworzyć stosy i je zbierać.
4. Nalewanie do kubka lub szklanki
Pozostawianie dzieciom w zasięgu ręki dzbanka o dostosowanym rozmiarze i szklanki, aby mogły same nauczyć się nalewać wodę, daje im dużą autonomię. Z jednej strony są niezależne, z drugiej znowu ćwiczą uważność.
To tylko niektóre z elementów życia codziennego. Każdy z nich jest tak samo ważny i zwłaszcza w obecnych czasach digitalizacji i nierzadkich problemów z koncentracją uwagi u najmłodszych ma nieocenioną wartość.