• Polski
  • English
 • Zima, zima, zima , pada, pada śnieg .

  Zima, zima, zima… – dlaczego czas spędzony na dworze jest taki ważny?

  Nadszedł czas, kiedy dni są krótkie, a temperatura często spada poniżej zera. Czy to jest dobra pora roku na wychodzenie na dwór? Czy może lepiej poczekać, aż dni staną się dłuższe a temperatura wzrośnie? Otóż odpowiedź jest prosta: Nie ma na co czekać!

  Aktywne spędzanie czasu na dworze niesie za sobą wiele korzyści:

  1. Buduje pewność siebie
  2. Rozwija motorykę dużą i małą
  3. Ma pozytywny wpływ na budowanie zdrowych nawyków
  4. Sprzyja socjalizacji
  5. Rozwija kreatywność i wyobraźnię
  6. Uczy odpowiedzialności
  7. Zmniejsza stres
  8. Wzmacnia odporność

  Jeśli do tej pory nie wychodziliśmy z dzieckiem na dwór zbyt często, może brakować nam pomysłów, co możemy robić. Nic prostszego, poniżej znajdziecie listę aktywności, do których można zachęcić dziecko:

  1. Obserwacja przyrody – w codziennym życiu często brakuje nam czasu na przyglądanie się temu, co nas otacza. Wspólny spacer jest świetną okazją do obserwowania przyrody. Zabawa w wyszukiwanie najpiękniejszego kamienia, przyglądanie się kształtom śnieżynek czy patrzenie w chmury, może z pewnością umilić każdy, nawet najkrótszy spacer.
  2. Tworzenie naturalnych projektów plastycznych – rozejrzyjcie się dookoła i skomponujcie dzieło sztuki z tego, co Was otacza, zbudujcie nietypowego bałwana ze śniegu lub ułóżcie ścieżkę sensoryczną.
  3. Bieganie, skakanie, wspinanie – aby dziecko mogło swobodnie się poruszać w różnych warunkach atmosferycznych musi być do tego odpowiednio przygotowane – wodoodporna, wiatroszczelna odzież świetnie się sprawdzi w zimowej aurze!
  4. Bitwa na śnieżki- można zbudować z dzieckiem bazę i zaprosić inne dzieci do zabawy (nie zapominając o zachowaniu zasad bezpieczeństwa)- jest to świetna zabawa dla całej rodziny, jak i sposób na socjalizację.
  5. Aniołki na śniegu- leżąc na śniegu możemy obserwować chmury lub przysłuchiwać się dźwiękom dobiegającym z otoczenia- kto usłyszy więcej różnorodnych dźwięków?
  6. Śnieżna wyprawa: Tropiciele – pojedźcie do lasu i spróbujcie odszukać ślady, które zwierzęta zostawiły na śniegu- co to za zwierzęta?

  Spędzanie czasu wspólnie z dzieckiem na świeżym powietrzu pozwala również wszystkim uczestnikom wyprawy odpocząć od wysiłku związanego z selektywnością uwagi. W codziennym życiu musimy bardzo skrupulatnie wybierać na czym chcemy skupiać nasza uwagę, ponieważ liczba otaczających nas bodźców jest bardzo wysoka. Szum drzew, śpiew ptaków, czy po prostu leśna cisza pozwalają zarówno dzieciom jak i dorosłym nabrać energii.

  W American Montessori Preschool wychodzimy na świeże powietrze codziennie, niezależnie od pogody i bacznie obserwujemy jak niesamowicie dzieci potrafią z tego korzystać.

  Życzymy miłego spaceru! 🙂

  Kontakt   Bielawa ul. Lipowa 22 A, Konstancin – Jeziorna
   Tel:785 120 000
   kontakt@americanmontessori.pl

   Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.