• Polski
  • English
 • Adaptacja

  Proces adaptacji jest niezwykle ważnym tematem, szczególnie na początku rokuszkolnego. W naszym przedszkolu/żłobku adaptacja odbywa się przez cały rok
  szkolny, gdyż każdy moment jest dobry na dołączenie do grupy.
  Początki rozpoczęcia przygody z przedszkolem czy też żłobkiem są bardz oważne i mają istotny wpływ na dalsze życie i rozwój każdego dziecka. Dziecko,którego proces adaptacji został prawidłowo przeprowadzony ma duże szanse na owocną kontynuację przygody w żłobku/przedszkolu, a w późniejszym okresie w szkole podstawowej, liceum, czy na studiach. Proces adaptacji zależy od wielu czynników, a przede wszystkim od ludzi, którzy w nim uczestniczą. W tym przypadku musimy skupić się na podejściu i nastawieniu aż trzech stron:
  dziecka, rodziców i nauczycieli.

  Dla każdej ze stron adaptacja dziecka jest to sytuacja zupełnie nowa. Zarówno dziecko, rodzic jak i nauczyciel są pierwszy raz w sytuacji adaptacji konkretnego dziecka. Należy pamiętać, że nie ma dwójki takich samych dzieci, dlatego mimo to, iż w naszym przedszkolu istnieją zasady dotyczące procesu adaptacji, jesteśmy również bardzo wrażliwi na potrzeby każdego dziecka, które traktujemy jako osobną jednostkę. Sposób adaptacji, który sprawdza się u jednego dziecka niekoniecznie będzie się sprawdzał u drugiego. Mnogość czynników wpływających na prawidłowy sposób adaptacji i późniejszego funkcjonowania dziecka w przedszkolu sprawia, iż za każdym razem mamy do czynienia z innym procesem.

  Te czynniki to m.in.:
  – temperament dziecka
  – podejście rodziców
  – doświadczenie i otwartość nauczyciela
  – wcześniejsze doświadczenia rodziny z procesem adaptacji
  – wiek dziecka
  – profil przedszkola
  – wrażliwość dorosłych na potrzeby dziecka
  – i wiele innych.

  Jeżeli przygotowują się Państwo do zapisania dziecka do przedszkola/ żłobka, serdecznie zapraszamy na wstępną rozmowę, podczas której z chęcią wyjaśnimy jak wygląda pełny proces adaptacji. Postaramy się również dostosować do Państwa indywidualnych potrzeb i znaleźć najlepszy sposób, aby dziecko zaadaptowało się w sposób łagodny i skuteczny

  Kontakt   Bielawa ul. Lipowa 22 A, Konstancin – Jeziorna
   Tel:785 120 000
   kontakt@americanmontessori.pl

   Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.